top of page

Zespół Naukowy ds. Prawniczych Warsztatów Naukowych (2009-2017)

 

Kierownik Zespołu: prof. dr hab. Jan Łukasiewicz (2009-2015)

 

Koordynator i promotor w pracy Zespołów Badawczych realizowanych w ramach Prawniczych Warsztatów Naukowych TNOKIK oddział w Rzeszowie: dr hab. Jan Olszewski, prof. UR

 

 

Dorobek Naukowy Warsztatów w latach 2009-2018

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie I, 2010

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie II, 2011

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie III, 2013

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie IV, 2014

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie V, 2016

  • Prawnicze Warsztaty Naukowe Wydanie VI, 2018

 

Pozostali Redaktorzy Naukowi lub Recenzenci

- prof. dr hab. Jan Szreniawski,      

- ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski,

- prof. dr hab. Lidia Zacharko,        

- prof. dr hab. Stanisław Wrzosek, 

- prof. dr hab. Antoni Kość.            

        W 2007 r. z inicjatywy prof. dr hab. Jana Łukasiewicza oraz dr hab. Jana Olszewskiego, prof. UR powołano przy TNOIK w Rzeszowie zespół pracowników naukowych z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego organizujących cykliczne Warsztaty szkoleniowe dla absolwentów Wydziałów Prawa i Administracji.

      W zakresie tematycznym tej nowej instytucji było przygotowanie młodych kadr do samodzielnego prowadzenia badań naukowych, a także pisania prac naukowych. Proces ten rozpoczęto od prostszych publikacji o charakterze krytycznym i recenzyjnym, poprzez pogłębione analizy prawno-porównawcze.

         W okresie od 2008 do 2015 r. wraz z prof. dr hab. Janem Łukasiewiczem, a od 2016 r. już samodzielnie dr hab. Jan Olszewski, prof. UR zredagował kilka książek z publikacji uczestników w/w Warsztatów. Zawierają one starannie dobrane i często o oryginalnym charakterze analizy naukowe. Prace te wykonane zostały przez pięć różnych zespołów badawczych (składających się łącznie z ponad 100 prawników i administratywistów).

    Generalnym kierunkiem badań, które prowadziły łącznie lub indywidualnie w/w zespoły, było aktualnie obowiązujące prawo administracyjne i cywilne (z szczególnym naciskiem na aspekty gospodarcze). Efektem tych nowatorskich prac były krytyczne oceny aktualnie obowiązującego prawa (uzyskane w oparciu o oryginalne badania empiryczne, a także analizy dokumentów, poglądów doktryny i orzecznictwa). W licznych publikacjach zawartych w już pięciu tomach Prac Warsztatowych umieszczono także interesujące dla władz publicznych sugestie reform, gdzie wskazano krok po kroku jak doprowadzić do lepszego usprawniania administracji publicznej w działaniach bieżących, a także przyszłych, jakie ją czekają w związku z reformami prawa UE, lub krajowego. Prace bogate były też w krytykę szeregu instytucji publicznych np. ze względu na wybiórcze stosowanie prawa lub szkodliwe dla obywateli zaniechania nadzoru (np. w aferze Amber-Gold). Szczególnie bogate w nowatorskie ujęcia wnioskowania dostrzec można także w piątym tomie prac warsztatowych.

bottom of page